czakry joga Medycyna naturalna reiki Terapie

Czakry w Reiki i jodze. Jak je wykorzystać, by zwiększyć swoją energię?

czakry w Reiki
Dodane przez Redakcja

Czakry to wirujące centra energetyczne, które są umieszczone wzdłuż ludzkiego kręgosłupa, poczynając od kości ogonowej, a na czubku głowy kończąc. Można je porównać do wewnętrznej mapy, a są odpowiedzialne przede wszystkim za to, jak doświadczasz energii i jakie masz relacje z samym sobą.

Czym jest płynąca w nas energia?

Wszystko wokół Ciebie jest energią, jest ona, a raczej przepływa, przez wszystko co żyje, więc także przez nas. Jest siłą napędową naszych procesów życiowych i funkcji fizjologicznych. Czakry oddziałują na tę energię – uniwersalną siłę życiową oraz ożywiają różne aspekty naszej egzystencji, a przede wszystkim sprawiają, że energia wciąż krąży, a procesy życiowe ciągle trwają. Jeżeli odczuwamy zmęczenie, oznacza to, że przepływ energii jest zahamowany. Prawdopodobnie napotkała ona na blokady energetyczne – węzły, które tworzą się w czakrach.

Jakie znaczenie mają czakry?

Dla niektórych zaskakujący może być fakt, że wszyscy posiadają czakry oraz, że wnaposzystkie one funkcjonują. Jednak są one w różnym stopniu wydajne i nie każdy jest obdarzony tak subtelną wrażliwością, żeby móc dostrzec czakry. Ci, którzy mają taką umiejętność, opisują je jako centra energetyczne, które obracają się niczym koła światła, a każde z nich promieniuje innym kolorem. Im szybciej się obracają, tym większą energia emanują.
Wszelkie blokady i ograniczenia w przepływie energii życiowej powodują dysharmonię całego organizmu. Przez to powstają choroby, niepokój, czy chwiejność równowagi emocjonalnej. Jeśli tylko poznasz zasady funkcjonowania czakr, to dzięki temu dostrzeżesz swoje blokady, a także nauczysz się ich pozbywać.

Poznaj oznaki zaburzenia harmonii czakr i sposoby na przywrócenie równowagi emocjonalnej, fizycznej i psychicznej – sięgnij do książki Czakry. Siedem kluczy do energetycznego uzdrowienia ciała i duszy.

Charakterystyka czakr

Czakr jest siedem i każdej przypisany jest inny kolor. Aby poprawić swoje zdrowie, możesz skorzystać z naświetlania czakr światłem odpowiedniej barwy. W ten sposób pozbędziesz się konkretnych schorzeń i dolegliwości, za które odpowiada wybrana czakra. Gdy doenergetyzujesz ją, wzmocnisz przepływ energii przez to centrum energetyczne. Poprawisz swoje samopoczucie, zyskasz siły i witalność. Gdzie w takim razie znajdują się główne czakry i jaki kolor jest im przypisany?

  1. Pierwsza Czakra, Czakra Korzenia; lokalizacja: podstawa kości ogonowej; kolor: czerwony; zadanie: bycie w pełni cielesnym.
  2. Druga Czakra, Czakra Sakralna; lokalizacja: okolice miednicy; kolor: pomarańczowy; zadanie: cieszenie się życiem.
  3. Trzecia Czakra, Czakra Splotu Słonecznego; lokalizacja: splot słoneczny; kolor: żółty; zadanie: nauka dokonywania mądrego wyboru.
  4. Czwarta Czakra, Czakra Serca; lokalizacja: serce; kolor: zielony (różowy); zadanie: radość.
  5. Piąta Czakra, Czakra Gardła; lokalizacja: gardło; kolor: błękitny; zadanie: bycie autentycznym.
  6. Szósta Czakra, Czakra Trzeciego Oko; lokalizacja: powyżej nasady nosa; kolor: indygo; zadanie: zdolność do kierowania wyobraźnią.
  7. Siódma Czakra, Czakra Korony; lokalizacja: czubek głowy; kolor: fioletowy; zadanie: poddanie się.

Pomimo tego, że energia czakr jest bardzo delikatna i niematerialna, to musisz wiedzieć, że przenika ona wszelkie aspekty Twojego życia. Dlatego, ważne jest, żeby być świadomym jej wpływu…

Czakry w Reiki

W terapii Reiki, która jest leczeniem ezoterycznym, wykorzystującym intuicję i ciała subtelne, doskonałymi kanałami przewodzącymi energię są czakry. Istnieje ich – poza siedmioma najjaśniejszymi – duża ilość w różnych częściach ciała.

Od góry ciała:
1 czakra na czubku głowy

Przód ciała:
1 czakra nad zagłębieniem w czole (Trzecie Oko)
2 czakry, po jednej nad każdą skronią
2 czakry, po jednej nad każdą brwią
2 czakry, po jednej przed każdymi okiem
2 czakry, po jednej pod każdym okiem
2 czakry, po jednej przy każdym uchu
2 czakry, po jednej pod uszami w miejscu łączenia się żuchwy z resztą czaszki
1 czakra międzybrwiowa
1 czakra gardła (czakra ziemi)
1 czakra tuż pod nią, czakra krtani
1 czakra piersiowa
1 czakra serca (po środku klatki piersiowej na wysokości serca; czakra przestrzeni)
2 czakry, po jednej na każdy sutek piersi
1 czakra splotu słonecznego
1 czakra śledziony
1 czakra pępkowa (czakra ognia)
2 czakry, po jednej przed każdą pachą
2 czakry, po jednej na każdym zgięciu łokcia
2 czakry, po jednej w środku każdej dłoni
2 czakry, po jednej przy każdym biodrze
1 czakra cztery grubości palca poniżej pępka (czakra powietrza)
1 czakra tuż nad narządami płciowymi

Od dołu ciała:
1 czakra przy kroczu (czakra wody)
2 czakry, po jednej na każdą stopę tuż przed podbiciem

Tył ciała:
1 czakra wylotowa czakry międzybrwiowej
1 czakra wylotowa gardłowej
1 czakra wylotowa sercowej
1 czakra wylotowa splotu słonecznego
1 czakra wylotowa śledziony
1 czakra wylotowa pępka
1 czakra wylotowa płciowej
1 czakra u podstawy kręgosłupa
2 czakry, po jednej za każdym kolanem

Tych 47 czakr to nie jest pełna liczba. Istnieją również czakry na palcach, oraz inne w innych miejscach ciała, z wielu względów trudno dostrzegalne. Opis ten miał na celu pomóc w próbach ich identyfikacji i ewentualnie posłużyć za informator dla chcących wykonywać praktykę Reiki na czakrach.
Doskonałe widzenie czakr jest nieistotne w Reiki. Wystarczy znać topografię i stosować metodę ponad czakrą najbliższą choremu miejscu.
Na podstawie wiedzy orientalnej możemy wzbogacać swoje praktyki lecznicze. Nie wydaje się, by Mikao Usui używał czakr, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego metodę połączyć z ezoteryką jogi.
Psychotronicy badający bioenergoterapię uzmysławiają nam, że dotyk drugiego człowieka może zachodzić na poziomie ciał subtelnych i ich aur. Uzdrawiający dotyk Reiki nie wymaga fizycznego kontaktu z ciałem pacjenta. Ta prawda pozwala z jednej strony zapobiegać nadużyciom bezpieczeństwa, higieny i etyki, z drugiej praktykować nową jakość leczenia energią wewnętrzną.

Naucz się korzystać z Reiki, by uzdrowić siebie i najbliższych. Naucz się energetyzować czakry dzięki książce Reiki. Sztuka uzdrawiania dla każdego.

Czakra – joga i praktyka bindu

Nie jest przesadą stwierdzenie, że współcześnie wiele milionów ludzi zawdzięcza nowe zdrowie i życie indyjskiej nauce o czakrach. Dzięki niej zaistniała czakroterapia, która stanowi obecnie jedną z podstaw bioenergoterapii i wielu, jak Reiki, metod uzdrawiania.
Chociaż da się spotkać na ogół dość wiele informacji na temat czakr, to jednak mało tak naprawdę mówi się jak z nimi pracować. Sama wiedza o czakrach to za mało, by móc wykorzystać czakra-jogę do racjonalnych celów. Potrzeba zatem technik, otwierających nas na wymiar doświadczenia jogicznego.

Bindu jest kulą jasnego światła. Jednych ze sposobów czakra-jogi jest praktyka bindu, czyli kuli jasnego światła. Istnieje wiele różnych odmian bindu, a ta, która zostanie podana należy do najłatwiejszych, ale i bardzo poważnych. Polega ona po prostu na imaginowaniu sobie bindu wielkości piłki do tenisa ziemnego w siedmiu tzw. czakrach głównych tak, by bindu stykało się z ciałem, lecz nie tkwiło w jego wnętrzu.
Bindu rozświetla czakrę, sprawia, że regeneruje się ona, oczyszcza, ożywia, jej płatki powracają do równowagi. Czakra natomiast to podstawa naszego zdrowia i życia w aspekcie energetycznym. Bindu zatem może służyć jako terapia lecznicza, przede wszystkich psychiki, lecz również i ciała. Wcześniej pisaliśmy już o uzdrawianiu z zastosowaniem bindu.

Technika
Rozluźnij się. Wyobraź sobie bindu kolejno:
1. U podstawy kręgosłupa
2. Na kości łonowej
3. Na splocie słonecznym
4. Na wysokości serca po środku klatki piersiowej
5. Na gardle
6. Między brwiami
7. Na czubku głowy
Dla każdej czakry praktykuj przez minutę lub więcej (np. do pięciu jeśli masz czas) przechodząc od niższych czakr do wyższych.

Reguły
Z bindu można praktykować kiedy chcemy i gdzie chcemy, również z otwartymi oczami, podczas ruchu, np. spaceru; są techniki stosowania dwóch lub więcej bindu w dwóch lub więcej czakrach na raz. Ta wspaniała rzecz, kula jasnego światła, jest w stanie przynieść nam wolność psychiczną bez potrzeby sięgania po lekarstwa, usunąć lęki, przygnębienie, stres i frustrację. By jednak doświadczać intensywnych właściwości pracy z bindu należy ją powtarzać, co najmniej raz dziennie. Taka czakra-joga wymaga mistrzostwa a to inaczej, niż poprzez praktykę, nigdy się nie pojawi.

Skutki
Bindu nie tylko, że oczyszcza, równoważy, ugruntowuje i uszczęśliwia nasze życie, lecz jeszcze prowadzi do duchowego rozwoju. Pozwala też objawiać się tzw. zdolnościom paranormalnym. Bindu lecząc nasze czakry otwiera naszą świadomość na nasze ciała subtelne: eteryczne, astralne, mentalne i przyczynowe. Bindu to prawdziwy klucz do życia ezoterycznego, lecz potrzeba zdecydowanej dłoni, która użyje go do otwarcia wrót wtajemniczenia.

Wzmocnij energię przepływającą przez Twoje ciało. Skorzystaj z ćwiczeń zaprezentowanych w książce Joga czakralna. Esencja ćwiczeń Wschodu.

Autorem większej części artykułu jest Paweł Karwat.

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.