Dieta

Dieta optymalna doktora Kwaśniewskiego – za czy przeciw? Jakie produkty można na niej spożywać?

Dieta optymalna doktora Kwaśniewskiego
Dodane przez Janusz Nawrocki

Jest wiele rodzajów diet odchudzających i zdrowotnych, a ich zwolennicy nie ustają w wychwalaniu skuteczności każdej z nich. Dość kontrowersyjna jest dieta optymalna doktora Kwaśniewskiego, która m.in. obniża poziom cukru i reguluje wagę. Jadłospis diety optymalnej w dużej mierze opiera się na spożywaniu dużej ilości tłuszczów i ograniczeniu ilości węglowodanów. Jakie produkty są na niej dozwolone, a których nie należy jeść?

Lekarze za czy przeciw?

Różne opinie słyszałem na temat diety optymalnej doktora Kwaśniewskiego. Pozytywne opinie na temat preferowanej przez doktora diety wygłaszają uczestnicy spotkań w ośrodkach żywienia optymalnego, którzy zastosowali się do zaleceń pracujących tam lekarzy. Negatywne natomiast można usłyszeć z ust pewnej grupy innych lekarzy i to z różnymi stopniami naukowymi. Tak kontrowersyjne opinie powodują ogłupianie tych najbardziej potrzebujących pomocy – ludzi chorych, którzy nie wiedzą komu trzeba wierzyć. Sądzę, że miernikiem pozwalającym doszukać się prawdy są efekty stosowania kuracji i tym należy kierować się przy podejmowaniu decyzji. W pewnym czasopiśmie medycznym doszukałem się artykułu pt. „Dieta Kwaśniewskiego – Stop”, podpisanego przez trzydziestu znakomitych Profesorów. W opinii tej nie znalazłem argumentów które oparte byłyby o przeprowadzone badania efektów tej diety. Natomiast można przeczytać …. Komitetowi Terapii PAN nie są znane opracowania przeprowadzone wg przyjętych w nauce zasad (w oparciu o duże liczby badanych osób, poddane międzynarodowej kontroli i fachowej analizie statystycznej), które by pozwalały przyjąć, że dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, ze znacznym ograniczeniem warzyw i owoców nie może być uznana za właściwą…..koniec cytatu.

Panowie Profesorowie! – to nie jest żaden argument. Kierując się tylko tym co nauka zna, należałoby wciąż twierdzić, że ziemia jest płaska i słońce jak szalone wciąż krąży wokół niej.
Powoływanie się na fakty naukowe stwierdzające, że ograniczenie tłuszczów i mięsa, zwiększenie ilości jarzyn i owoców powoduje zmniejszenie cholesterolu we krwi a tym samym zmniejszenie skutków jego podwyższenia, również nie jest przekonywującym argumentem. Wiemy, że zachorowalność na zawały serca, udary, problemy krążeniowe a zwłaszcza śmiertelność na nowotwory wcale tak radykalnie nie ulega zmianie na lepsze a wręcz przeciwnie. O efektach żywienia optymalnego jest co raz głośniej i to nie wśród prostego, nie dokształconego społeczeństwa a wśród elity polskiej. Należałoby przeprowadzić badania naukowe np. Prezydenta Wałęsy, który oficjalnie popiera dietę optymalną. Mimo, że za czasów jego prezydentury leczyli go najlepsi specjaliści, profesorowie z całego świata i nikt nie pomógł mu tak skutecznie jak dieta optymalna. Są dwie możliwości: albo Panu Prezydentowi w głowie się poprzewracało albo dieta ta jest faktycznie tak skuteczna.

Dieta optymalna pomaga czy szkodzi?

Do mnie przyjechał z Nowego Jorku przyjaciel Marcin, który chorował między innymi na cukrzycę II-go stopnia. Przeraził mnie jego wynik poziomu cukru we krwi, który wynosił 367 mg% mimo, że zażywał olbrzymie ilości leków przepisanych przez lekarzy USA.
Skontaktowałem się natychmiast z Panem Mirkiem – szefem Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze, który zorganizował Marcinowi trzydniowy pobyt, konsultacje z lekarzem i wykłady na temat Żywienia Optymalnego. Po tym krótkim pobycie i zastosowaniu zaleconej przez lekarza diety, wyniki badań poziomu cukru, cholesterolu we krwi oraz wyniki poziomu glukozy i ciał ketonowych w moczu były zaskakujące mimo odstawienia przyjmowanych wcześniej leków. Poziom cukru we krwi wahał się w granicach od 105 do 125 mg%. Marcin czuje się wspaniale , wraca do USA szczęśliwy i pełen zaufania do tej metody. Ja myślę, że rozgłos i popularność żywienia optymalnego powinny skłonić wreszcie naukowców do przeprowadzenia szerokich badań naukowych i zweryfikowania swojego stanowiska.
Uważam, że zazdrość, zawiść, brak korzyści materialnych i naciski lobby medyczno-farmaceutycznego nie mogą blokować tematu gdzie w grę wchodzi zdrowie a nawet życie najwyższej wartości na ziemi jaką jest człowiek.

Diety godne uwagi?

Diety nie zapewniają stałego utrzymania niższej wagi. Nawet, gdy dieta jest skuteczna i pozwala na zrzucenie nadwagi, tkanka tłuszczowa zazwyczaj szybko się odradza. Diety są z reguły monotonne, czego rezultatem jest zazwyczaj ich szybkie porzucanie. Jednak istnieje kilka diet, które okazały się być skuteczne. Pierwsza z nich – dieta mleczna – opracowana została przez lekarzy brytyjskich i mimo monotonności jest bardzo łatwa. Polega na piciu codziennie 1800 ml mleka krowiego uzupełnionego preparatami żelaza i otrębami. Dostarcza ona około 1170 kcal i 60 g białka. Jest to tania i prosta w przygotowaniu dieta. Może jednak przeszkadzać w życiu towarzyskim pacjenta i nie pomaga zmienić sposobu odżywiania się pacjenta.

Drugą dietą jest dieta Cambridge. Dostarcza dziennie od 300 do 400 kcal, ale można ją rozpocząć tylko po pełnym badaniu lekarskim i stosować pod ciągłym nadzorem lekarza. Umożliwia ona ubytek od 1,5 do 3,5 kg tygodniowo, ale tylko 1/3 osób wytrzymuje dłużej niż 2 miesiące. Dieta ta ma wiele wad, jeśli chodzi o jej wpływ na zdrowie. Powoduje bowiem utratę białka ze skóry i krwi, podczas jej stosowania maleje masa serca i spada wskaźnik podstawowej przemiany materii.

Istnieje jeszcze jedna dieta, której skuteczność jest niedoceniana ze względu na jej kontrowersyjność. Jest to tzw. tłusta dieta, zwana też dietą optymalną, ułożona przez dr Jana Kwaśniewskiego.

Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami o odchudzaniu: I Ty możesz schudnąć Bożeny Zambrzyckiej i Kreatywne odchudzanie Barbary Janiny Łukowiak.

Produkty dozwolone w diecie optymalnej

Wykaz produktów, które są zalecane dla osoby chcącej przejść na żywienie optymalne:

 1. .Wszystkie rodzaje serów.
 2. Dużo jaj, powyżej 4 na dobę.
 3. Podroby, galarety mięsne, tłuste rosoły.
 4. Tłuste mięsa.
 5. Wędliny – pasztetowe, salcesony, pasztety. Uwaga! Kaszanka zawiera około 10% cukru.
 6. Ryby i konserwy rybne.
 7. Drób.
 8. Dużo wszelkiego rodzaju tłuszczu.
 9. Mleko lub śmietana – do 0,5 litra na dobę.
 10. Jarzyny i grzyby w ilości do 300 g/dobę, co się równa około 10 g cukru.
 11. Jeden ziemniak w postaci frytek na smalcu.
 12. Pije się więcej płynów bez cukru.
 13. Orzechy, słoneczniki, majonez, przyprawy, kawa i herbata bez cukru.

Produkty zabronione na diecie dr. Kwaśniewskiego

Wykaz produktów, które nie są wskazane dla osób chcących się odżywiać według diety dr Kwaśniewskiego:

 1. Cukier i słodycze.
 2. Owoce i ich przetwory.
 3. Ryż i kasze.
 4. Pieczywo.
 5. Ciasta i potrawy mączne.
 6. Ziemniaki.
 7. Groch, fasola.
 8. Słodzone płyny.
 9. Sól.

Według badań dr Kwaśniewskiego na 1 g białka powinno przypadać powyżej 2,5 g tłuszczu i nie więcej jak 0,8 g węglowodanów na dobę. Dieta ta pozwala osobom otyłym w okresie 14 dni na zrzucenie średnio 3,5 kg nadwagi, a osobom wychudzonym na przybranie w tym samym czasie średnio 2,6 kg. Przykładowy jadłospis z diety dr Kwaśniewskiego na pierwsze dwa tygodnie optymalnego odżywiania się. Dzięki tej diecie zapomina się o uczuciu głodu i szybko się chudnie.

Dieta optymalna – jadłospis na 2 tygodnie

 • Dzień 1.
  Śniadanie:
  kakao do picia z pełnego mleka (200 ml) i kakao (5 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  szynka gotowana (70 g)
  Obiad:
  bulion (200 ml) + 2 żółtka (ok. 50 g)
  karkówka pieczona (110 g)
  frytki (100 g)
  marchew (100 g) zasmażana na maśle (20 g)
  2 łyżki soku owocowego na szklankę wody
  Kolacja:
  zupa mleczna z pełnego mleka (250 g) + 2 jaja (100 g) + masło (50 g)
 • Dzień 2
  Śniadanie:
  jajecznica z dwóch jaj (100 g) na boczku wędzonym (50 g)
  2 placki (100 g) na smalcu (10 g) z masłem (30 g)
  herbata z cytryną
  Obiad:
  zupa-krem z selerów (200 g)
  kotlet wieprzowy (110 g) panierowany w ½ jajka (25 g) i bułce tartej, smażony na smalcu (20 g)
  jeden ogórek kwaszony (100 g)
  frytki (100 g)
  2 łyżki soku owocowego na szklankę gorącej wody
  Kolacja:
  galaretka z nóżek wieprzowych (200 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata
 • Dzień 3
  Śniadanie:
  salceson wątróbkowy (50 g)
  pasztetowa (50 g)
  2 placki (100 g) z masłem (20g)
  herbata z cytryną
  Obiad:
  bulion (200 g) z dwoma żółtkami (50 g)
  wątróbka wieprzowa (150 g) smażona na smalcu (20 g)
  frytki (100 g)
  surówka z kiszonej kapusty (100 g)
  woda mineralna
  Kolacja:
  salceson włoski (100 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata z cytryną
 • Dzień 4
  Śniadanie:
  salceson wątróbkowy lub czarny (100 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata z cytryną
  Obiad:
  zupa pieczarkowa na rosole ze śmietaną (200 g)
  szaszłyk z karkówki (150 g) i boczku wędzonego (50 g) + cebula (50 g)
  fasolka szparagowa z wody (100 g) z masłem (20 g)
  smalec do smażenia szaszłyka (20 g)
  2 łyżki soku owocowego na szklankę wody
  Kolacja:
  pasztet wieprzowy (100 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata z cytryną
 • Dzień 5
  Śniadanie:
  jajecznica z dwóch jajek (100 g) na maśle (20 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  gorące pełne mleko (200 g)
  Obiad:
  zupa z porów z żółtkami (200 g)
  karp (300 g) panierowany w ½ jajka (25 g) i bułce tartej (20 g), smażony w maśle (20 g)
  frytki (100 g)
  surówka z marchwi (100 g)
  bita śmietana (130 g śmietany 30%) z truskawkami (50 g)
  2 łyżki soku owocowego na szklankę gorącej wody
  Kolacja:
  sernik wiedeński (100 g)
  Herbata z cytryną
 • Dzień 6
  Śniadanie:
  pasztetowa (100 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata z cytryną
  Obiad:
  barszcz biały (300 g) ze śmietaną 30% (50 g) i kiełbasą (50 g), boczkiem wędzonym (50 g) i jajkiem na twardo (50 g)
  Kolacja:
  galaretka z nóżek wieprzowych (200 g) z octem do smaku
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata z cytryną
 • Dzień 7
  Śniadanie:
  2 jaja (100 g) sadzone na boczku wędzonym (50 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata
  Obiad:
  zupa pomidorowa (200 g)
  wątróbki drobiowe (150 g) smażone na smalcu (20 g)
  2 placki (100 g) pokrojone na frytki i podsmażane na maśle (20 g)
  surówka z kiszonej kapusty (100 g)
  2 łyżki soku owocowego na szklankę wody
  Kolacja:
  kaszanka (150 g) odsmażana na boczku wędzonym (50 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata
 • Dzień 8
  Śniadanie:
  omlet naturalny z 3 jaj (150 g) na maśle (100 g) z kwaśnym dżemem (łyżeczka 10 g)
  herbata
  Obiad:
  gulasz wołowy (250 g) z kluskami serowo-jajecznymi (100 g)
  2 łyżki soku owocowego na szklankę wody
  Kolacja:
  bigos (200 g) z dwoma plackami (100 g)
  herbata z cytryną
 • Dzień 9
  Śniadanie:
  2 jajka z pasztetem (175 g) i majonezem (25 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata z cytryną
  Obiad:
  zupa kminkowa (200 g)
  golonka wieprzowa (300 g)
  frytki (100 g)
  chrzan (20 g)
  2 łyżki soku owocowego na szklankę wody
  Kolacja:
  tort makowy z kremem (200 g)
  herbata z cytryną
 • Dzień 10
  Śniadanie:
  sałatka z jajek z rybą wędzoną i majonezem (250 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata z cytryną
  Obiad:
  barszcz czerwony (200 g) z pasztetem (50 g)
  żeberka duszone (150 g) na smalcu (20 g)
  frytki (100 g)
  surówka z kiszonej kapusty (100 g)
  2 łyżki soku owocowego na szklankę wody
  Kolacja:
  sernik gotowany (250 g)
  herbata z cytryną
 • Dzień 11
  Śniadanie:
  omlet z 2 jaj (100 g) z truskawkami (100 g) na maśle (50 g)
  herbata
  Obiad:
  zupa z selerów ze śmietaną (200 g)
  gęś pieczona (200 g)
  frytki (100 g)
  mały ogórek kiszony (50 g)
  2 łyżki soku owocowego na szklankę wody
  Kolacja:
  flaki po warszawsku (250 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata z cytryną
 • Dzień 12
  Śniadanie:
  pasta z żółtego sera i pasztetowej (100 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata z cytryną
  Obiad:
  zrazy wieprzowe po węgiersku z sosem (300 g) z kluskami serowo-jajecznymi (100 g)
  2 łyżki soku owocowego na szklankę wody
  Kolacja:
  bita śmietana 30% (200 g) z malinami (100 g)
  herbata
 • Dzień 13
  Śniadanie:
  kiełbasa toruńska (100 g) smażona z cebulą (30 g) na smalcu (10 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata
  Obiad:
  zupa grochowa (200 g)
  żeberka (150 g) smażone na smalcu (10 g)
  frytki (100 g)
  surówka z kiszonej kapusty (100 g)
  2 łyżki soku owocowego na szklankę wody
  Kolacja:
  twarożek pełnotłusty (50 g) ze śmietaną 30% (20 g)
  ryba z puszki w oleju (50 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  herbata
 • Dzień 14
  Śniadanie:
  salceson ozorkowy (70 g)
  ser żółty (50 g)
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  kakao (5 g) z pełnym mlekiem (200 g)
  Obiad:
  paprykarz z kurczaka wraz z sosem (250 g) z kluskami serowo-jajecznymi (100 g)
  fasolka szparagowa z wody (100 g) wraz z masłem (20 g)
  woda mineralna
  Kolacja:
  2 placki (100 g) z masłem (30 g)
  sałatka z jajek z rybą wędzoną (300 g)
  herbata z cytryną

Często wymieniane w diecie placki robi się z 50 dag białego, tłustego sera i z 1 kg (ok. 17 sztuk) jajek. Dosypuje się 10 dag mąki pszennej ( 5 płaskich łyżek) i smaży się je na smalcu.
Dieta ta jest dość kontrowersyjna, ale pewne badania potwierdzają, że po kilku dniach (od 2 do 3) jej stosowania, enzymy trawiące węglowodany zanikają, a w ich miejsce pojawiają się enzymy trawiące tłuszcze. W związku z tym, że nie ma już sytuacji, kiedy to enzymy trawiące tłuszcze i enzymy trawiące węglowodany nawzajem się częściowo neutralizowały – co dzieje się, gdy jednocześnie w posiłku są węglowodany i tłuszcze – a więc rośnie skuteczność enzymów tłuszczowych.

Podobnie skomponowana jest dieta ketogeniczna, która również opiera się na daniach z małą zawartością węglowodanów. Przygotowywane posiłki zawierają również średnią ilość białka i wysoką zawartość tłuszczów. Dzięki temu dieta ta wprowadza organizm w ketozę odżywczą, czyli stan metaboliczny, w którym organizm wykorzystuje przede wszystkim tłuszcze jako źródło energii. W diecie ketogenicznej polecany jest przede wszystkim olej kokosowy, ale można stosować również inne jego zdrowe alternatywy. Dzięki jej stosowaniu można poprawić zdrowie, pozbyć się wielu schorzeń np. neurologicznych oraz schudnąć. U stosujących ją pacjentów spada poziom złego cholesterolu, a wzrasta HDL, czyli dobry cholesterol, chroniący nas przed chorobami serca i udarem mózgu. Wzrasta również energia i witalność, znikają problemy z układem trawiennym, złagodzeniu ulegają stany zapalne, obniża się ciśnienie krwi i wyrównuje poziom cukru.

Więcej ciekawych przepisów na dania z dużą zawartością tłuszczu, dzięki którym odzyskasz i utrzymasz zdrowie, znajdziesz w książce Bruce’a Fife’a pt. Przepisy diety ketogenicznej.

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.