Ezoteryka feng shui

Jak sprawdzić równowagę yin i yang w swoim domu?

yin yang
Dodane przez Janusz Nawrocki

Dom to nasza święta przestrzeń, którą tworzymy wraz z rodziną. Czujemy się dobrze i potrafimy w nim wypoczywać tylko wtedy, kiedy panuje w nim zgoda i pełnia równowagi. Czasem zdarza się jednak, że wyczuwamy w przestrzeni zaburzenia, które wywołują nastroje depresyjne czy trudne do opisania napięcie psychiczne. Na szczęście istnieją jednak metody, które mogą nam pomóc temu zaradzić.

Koncepcje organizacji przestrzeni według feng shui i równowagi energii yin i yang w naszym otoczeniu sięgają tysiące lat wstecz. Czasem wystarczy, że zastosujemy się do propagowanych przez te metody zasad i nasz dom niepostrzeżenie staje się dużo bardziej przyjaznym miejscem. Kiedy jednak zaczynamy wyczuwać w naszym otoczeniu zaburzenia równowagi, czas zwrócić uwagę na to, jak przepływa w nim energia.

Dwie równie ważne energie

Energia przestrzeni również zawiera pewne ilości yin i yang. Energia yang dodaje ci zapału, motywuje do wyjścia rankiem z łóżka i pójścia do pracy. Natomiast energia yin pomaga ci się zrelaksować i odpocząć oraz utrzymywać bliższy kontakt ze stroną emocjonalną. Ogólnie mówiąc, idealna proporcja yin i yang w każdym domu to około sześćdziesiąt procent energii yang i czterdzieści procent energii yin. Trochę więcej energii yang pomaga utrzymać skupienie i doprowadzić sprawy do końca.

Poczytaj także o energii drzemiącej w znakach zodiaku.

Zbyt dużo yin

Ponieważ jednak twoje codzienne emocje przenikają do przestrzeni, proporcje yin i yang w domu mogą ulec zmianie. Większość emocji to yin, co oznacza, że jeśli z czasem pozostałości twoich uczuć będą się naturalnie nawarstwiać, procentowa ilość yin w przestrzeni będzie się zwiększać. Wtedy, zamiast czterdziestu procent yin, wartość ta będzie powoli rosła. Nagle okaże się, że w określonej przestrzeni znajduje się czterdzieści pięć procent, pięćdziesiąt procent, pięćdziesiąt pięć procent lub sześćdziesiąt procent yin albo jeszcze więcej. Skutek może być taki, że rano ciężej ci będzie wyjść z łóżka, a kiedy wieczorem wrócisz z pracy, jedyne na co będziesz miał ochotę, to położyć się na kanapie i oglądać telewizję. Możesz czuć się ospały, może brakować ci motywacji i będzie wydawać ci się, że utkwiłeś w martwym punkcie – to ostatecznie grozi depresją lub inną chorobą.

Nadmiar yang

Oczywiście możliwa jest również sytuacja odwrotna, czyli taka, kiedy to w przestrzeni znajduje się za dużo yang. Dwie najpowszechniejsze przyczyny, które mogą do tego doprowadzić, to częste wybuchy gniewu lub przemocy powtarzające się w tym samym miejscu, lub zestresowana energia ziemi. Jeżeli gdzieś występuje zbyt dużo yang qi, może się okazać, że nie będziesz potrafił spokojnie usiedzieć na miejscu, zrelaksować się lub będziesz miał kłopoty ze snem. Może być też tak, że cały czas będziesz pracował, często będą cię nachodziły frustracja i gniew.

Sprawdzanie równowagi yin i yang w przestrzeni

Pierwsza rzecz, jaką musisz zrobić przed oczyszczaniem przestrzeni, to sprawdzić za pomocą wahadła, jaki jest w niej stosunek yin do yang. Najpierw trzymaj wahadło nad dłonią, aby sprawdzić, czy się nie przełączyłeś. Jeżeli wszystko jest w porządku, zapytaj: „Czy energia w tym miejscu jest bardziej yin niż yang?”.
Jeśli otrzymasz odpowiedź „tak”, postaraj się określić, jak wysoka jest wartość yin. Zauważyłam, że najbardziej dokładną odpowiedź otrzymujemy, licząc w dół, aż dostaniemy odpowiedź „tak”.
Możesz zapytać: „Czy wartość yin wynosi sto procent?”. Najprawdopodobniej wahadełko da ci odpowiedź „nie”, ponieważ to praktycznie niemożliwe, aby w danym miejscu znajdowała się tylko energia yin! Wtedy kontynuujesz liczenie w dół dziesiątkami, aż uzyskasz odpowiedź „tak”.
„Czy wartość yin wynosi dziewięćdziesiąt procent czy więcej?”. „Nie”.
„Czy wartość yin wynosi osiemdziesiąt procent czy więcej?”. „Nie”.
„Czy wartość yin wynosi siedemdziesiąt procent czy więcej?”. „Nie”.
„Czy wartość yin wynosi sześćdziesiąt procent czy więcej?”. „Tak”.
Zatem wiesz już, że wartość energii yin w tym miejscu wynosi pomiędzy sześćdziesiąt a siedemdziesiąt procent. Nie musisz próbować wyliczać dokładnej procentowej wartości, ponieważ to nie jest ważne. Jeśli będziesz znał zakres, to wystarczy, aby zorientować się, jak długo będziesz oczyszczał, zanim zdołasz uwolnić emocjonalne zaburzenia ze swojego środowiska.

Więcej o metodach energetycznego oczyszczania przestrzeni można się dowiedzieć dzięki książce „Czyste serce, czysty dom” Jean Haner.

Autor: Jean Haner

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.