dusza energia modlitwa rytuały świadomość zaklęcia

Elementy systemu energetycznego w tradycji meksykańskiej

Dodane przez Redakcja

Niewątpliwie każdy z nas słyszał o systemie energetycznym i o wewnętrznej energii, jaką posiada każdy człowiek. Niewielu jednak wie, że w każdej kulturze system ten jest przedstawiany trochę inaczej, np. ze względu na wierzenia danej społeczności. Punktem wspólnym jest istnienie siły życiowej i energetycznych miejsc w ciele, które odpowiadają za wyrażanie naszych zdolności fizycznych i duchowych. Podobnie jest także z technikami energetycznymi stosowanymi przez meksykańskich szamanów, gdzie występują ciała i centra energetyczne.

System energetyczny – aura

Jeżeli chcemy podążać starożytną, meksykańską droga uzdra­wiania, najpierw musimy zapoznać się z naszym systemem energetycznym. Znamy go pod pojęciem aury, czyli energii, która nas otacza i czakr (w sanskrycie cakra oznacza koło), naszych centrów energetycznych. Koncepcja ta ma swój odpo­wiednik w starożytnej tradycji meksykańskiej, która definiuje pięć ciał i siedem centrów energetycznych.

Pięć Ciał

Tak jak musimy mieć pięć palców u każdej ręki, żeby mogła sprawnie funkcjonować jako całość, tak samo musimy posiadać pięć ciał, aby móc w pełni wyrazić nasze zdolności fizyczne, psychiczne, mentalne i duchowe. Są to:

1. tonacayo, ciało fizyczne
Jest to ciało, który pozwala nam doświadczyć rzeczywistości materialnej

2. ihiyotl, „zachęta” lub „siła życiowa”, subtelna energia pocho­dząca ze światów eterycznych, pomagająca utrzymać materię w ruchu

Energia ta jest z nami połączona za pośrednictwem wątro­by i nóg. Starożytni Meksykanie proces śmierci wyjaśniali następująco: „Śmierć występuje wtedy, gdy ihiyotl opuszcza ciało, w następstwie czego ciało fizycznie nieruchomieje”. (Proces ten nie obejmuje ciał energetycznych, które odcho­dzą inaczej).

3. teyolia, energia, która otacza serce

W tym ciele zawiera się całe nasze życiowe doświadczenie zbie­rane podczas obecnego życia, poprzednich żyć, a nawet naszych snów. W związku z tym, że powyższa energia przechowuje do­świadczenie, jest w stanie nieustannie odtwarzać najbardziej głęboko zakorzenione wzorce emocjonalne i behawioralne.
W starożytnym Egipcie odpowiednikiem teyolia było ba.

4. tonal, energia, która otacza głowę, podczas stanu jawy

Termin tonal związany jest z ciepłem, światłem dziennym i słońcem. Dziś znamy go pod pojęciem umysłu i osobowości.
Ludzie, którzy opanowali postrzeganie pozazmysłowe, mogą dostrzec tonal jako bursztynową aureolę wokół gło­wy. Kiedy znajduje się on wokół głowy, bardziej świadomie odczuwamy rzeczywistość materialną, łącznie z jej prawami czasu i przestrzeni. Gdy śpimy, tonal przemieszcza się od okolic głowy do okolic brzucha, zamieniając się miejscami z następnym ciałem, nahual.

5. nahual, ciało energetyczne, którego używamy podczas snu, a także jeden ze środków transportu, którego będziemy uży­wali po śmierci
Termin ten pochodzi z języka Nahuatl, od słowa nehua, czyli „Ja” i nahualli oznaczającego „które rozszerza”. Razem ozna­czają „to, kim jestem poza tonal i rzeczywistością material­ną”. Nahual rządzi Księżyc.

Świat snów

Jak już wcześniej wspomniałem, nahual i tonal zamieniają się miejscami podczas naszego snu. Gdy nahual dotrze do okolic głowy, jesteśmy w stanie wykorzystywać inne środki percepcji: śnienie. W świecie snów nie istnieje czas ani ogra­niczenia fizyczne. Według starożytnych Meksykanów, świat snów był tym, w którym powstawało wszystko, co miało późniejsze odzwierciedlenie w świecie rzeczywistym.
W starożytnym Egipcie odpowiednikiem nahual było ka.

Techniki pozwalające osiągnąć odmienny stan świadomości

Ruch tych pięciu ciał tworzy aurę lub kulę energii znaną rów­nież jako teotolontli.
Większość technik opisanych w tej książce przeznaczona jest do osiągnięcia odmiennego stanu świadomości, bliższego śnie­niu niż czuwaniu. W tym stanie tonal i nahual ulegają scaleniu za pomocą technik oddechowych lub innych praktyk. Powyższy stan nie podlega prawom fizyki i czasu, tym samym umożliwia tworzenie odmiennych niż zapisane scenariuszy, które przeciw­stawiają się czasowi oraz temu, co uważamy za możliwe.

Autor: Sergio Magaña Ocelocoyotl

Więcej o o meksykańskich technikach uzdrawiania, jaskiniach mocy oraz energii w nas drzemiącej można przeczytać w książce Sergio Magañy Ocelocoyotl Jaskinie mocy – czakry Tolteków. Przywracanie zdrowia i młodości technikami energetycznymi meksykańskich szamanów.

 a
Czy wiesz, co mówi o Tobie zdjęcie profilowe na Facebooku?
Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy artykuł. 
Chcę artykuł!
close-link
Zapisz się na newsletter!
Otrzymasz darmowy artykuł "Co mówi o nas zdjęcie na profilu Facebooka".
Zapisz mnie
close-link