ajurweda dusza energia świadomość zdrowe odżywianie Zdrowie zioła

Czas na ajurwedę!

Dodane przez Redakcja

Wielu z nas szuka inspiracji w różnych kulturach i stylach, propaguje nowoczesny, zdrowy tryb życia i odżywiania, lecz nie zawsze przynosi to pożądane efekty. Skupiając całą swoją uwagę tylko na ciele zapominamy o umyśle i duszy. Podobnie, zależności te działają w obie strony. Kluczem do pełni sukcesu jest całościowe pojmowanie tych trzech zależnych od siebie obszarów. Taką koncepcję prezentuje ajurweda – filozofia życia pochodząca z Indii, która zyskuje coraz więcej zwolenników.

Ajurweda – holistyczna koncepcja życia

Dlaczego my, Europejczycy, mielibyśmy kierować się w naszym żywieniu nauką pochodzącą z Indii, liczącą so­bie tysiąc lat? Wykazano, że historyczna cywilizacja doli­ny Indusu znajdowała się na bardzo wysokim poziomie rozwoju i pozostawała w ścisłych relacjach z Zachodem, to jest starożytną Grecją, Cesarstwem Rzymskim, a także z plemionami zamieszkującymi niegdyś dzisiejsze tereny Niemiec. Także w dziedzinie medycyny dochodziło do ożywionej wymiany doświadczeń. Jeśli się nad tym zasta­nowić, okaże się, że ajurweda nie jest dla nas żadną eg­zotyczną czy też ezoteryczną filozofią. Wręcz przeciwnie, u swoich źródeł jest nam bardzo bliska. Starożytne Wedy, z których wywodzi się ajurwedyjska wiedza, rozwinęły poprzez nią podejście, które obejmu­je wszystkie obszary życia: religię, astrologię, jogę, sztukę uzdrawiania, architekturę, psychologię, odżywianie… Połączenie wszystkich tych dziedzin jest wprowadzeniem do holistycznej koncepcji życia.

Życie i odżywianie zgodnie z naturą

Ajurweda, „wiedza o życiu”, kieruje się prawami natu­ry. U jej podstaw leży rozumowanie, że człowiek zawsze żyje z naturą oraz w naturze. Dlatego też idea ta jest po­nadczasowa i uniwersalna.
Dzięki zagłębianiu się w tę ideologię nauczymy się znów pojmować jedność ciała, ducha i umysłu, a także trakto­wać te wszystkie trzy elementy na równi ze sobą. W ajur­wedzie mówi się o „boskich daniach”, które stanowią po­karm dla duszy i ciała. Najważniejsze jest kitchari, czyli oczyszczające danie z ryżu.

Żywność czysta na poziomie duchowym

Już pradawnej ajurwedzie było znane to, co ludzie z na­szych stron dopiero zaczynają sobie uświadamiać, a mia­nowicie fakt, że produkty spożywcze są pełne wartości, jeśli pochodzą z ekologicznych upraw, wzrastały na żyznej glebie, zostały zebrane o odpowiedniej porze roku oraz gdy trafiają do nas w jak najmniej przetworzonej postaci. Wtedy to żywność jest „sattwiczna”, to znaczy czysta, tak­że na poziomie duchowym.

Sposób uprawy produktów kształtuje ich energię

To, gdzie nasze jedzenie rosło, wcale nie jest bez znacze­nia, ponieważ w ten sposób kształtowana jest jego jakość, jego pozytywna – lub negatywna – energia (prana), jego czystość i piękno. Prana obdarowuje wszystko, co żyje na Ziemi – ludzi, zwierzęta i rośliny. Bhagawadgita, czyli li­cząca 700 wersów „Święta Pieśń Pana”, stanowiąca pod­waliny hinduskiej kultury, opisuje sattwiczną dietę jako „życiodajną, cnotliwą, zdrową, dającą szczęście i zadowolenie”. Sattwiczne pożywienie jest „smaczne, delikatne, dobre i przyjemne dla żołądka”.

Lekkie ciało, spokojny i szczęśliwy umysł

Jogini na swojej drodze do oświecenia przestrzegają ścisłej sattwicznej diety. Ciało po posiłku powinno być w dalszym ciągu lekkie, aczkolwiek również pokrzepio­ne, umysł zaś – spokojny i szczęśliwy. Sam zauważysz, że jeśli będziesz kierować się tymi zasadami, zostanie ci przywrócona równowaga, a jedzenie będzie cię napełniać spokojem.

Radżasu – siła motywująca do działania

Odżywianie się wyłącznie według sattwicznej diety jest nierealne. Na co dzień, o ile nie jesteśmy zawodowymi joginami lub innymi wysoce uduchowionymi osobami, potrzebujemy też radżasu, to jest napędzającej, motywu­jącej siły. Radżasowe produkty to ostre substancje, takie jak intensywne przyprawy i zioła, stymulanty, jak kawa i herbata, mięso, ryby, jajka, sól i czekolada. Wiele pło­dów ziemi również się do nich zalicza. Szybkie jedzenie także ma radżasowe działanie.
Trzecią cechą natury jest tamas, czyli ociężałość. Przy­należą do niej mięso, przejrzałe owoce, zakonserwowane i podgrzewane dania.

Autor: Katharina E. Weyland

Więcej informacji o życiu i odżywianiu zgodnie z ajurwedą, zharmonizowaniu ciała, umysłu oraz duszy, a także przepisy na nieznane dotąd dania znajdziesz w publikacji Kathariny E. Weyland Ajurwedyjskie przepisy z lokalnych produktów. Starożytna mądrość we współczesnej kuchni

 a
Czy wiesz, co mówi o Tobie zdjęcie profilowe na Facebooku?
Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy artykuł. 
Chcę artykuł!
close-link
Zapisz się na newsletter!
Otrzymasz darmowy artykuł "Co mówi o nas zdjęcie na profilu Facebooka".
Zapisz mnie
close-link