intuicja Rozwój duchowy

Wrażliwość to twoja supermoc, czyli jak być empatą i nie zwariować

Empaci i wysoko wrażliwi
Dodane przez Ewelina Kuryłowicz

Kim są empaci i wysoko wrażliwi ludzie?

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek widzieć, jak dziecko, upadając, rozbija kolano, i poczuć to w swoim ciele? Czy przebywając z przyjacielem przepełnionym lękiem i rozpaczą poczułeś w sobie ten sam dyskomfort? Czy czujesz się wyczerpany w towarzystwie pewnych osób? Niespokojny w tłumie? Wyczuwasz, kiedy ktoś nie mówi ci prawdy? Czy powiedziałeś kiedykolwiek „tak” na czyjąś prośbę, kiedy każda komórka twojego ciała krzyczała „NIE!”? Czy ktoś kiedyś powiedział ci, że jesteś „zbyt wrażliwy”, „zbyt emocjonalny”, „słaby” albo że „za bardzo się przejmujesz”? Czy ktoś kiedyś zadał ci pytanie „Czy nie możesz być po prostu taki jak wszyscy?”…

Jeśli twoja odpowiedź na te pytania jest twierdząca, to tak jak ja i wiele osób, z którymi codziennie rozmawiam, jesteś prawdopodobnie empatą, wysoce wrażliwą osobą czującą i chłonącą myśli, emocje i energie innych ludzi.

Empaci mają cechy, które my, jako kultura stopniowo zatraciliśmy w ostatnich latach: wrażliwość, empatię, życzliwość, współczucie. Empaci istnieją od zawsze i w obecnym stanie naszego świata powstaje coraz więcej książek, które próbują nam pomóc; w wyniku tego nie tylko coraz więcej osób dowiaduje się, że są empatami, ale ich liczba stale rośnie.

Christine Northrup, autorka książki Wampiry energetyczne, sama będącą empatką pisze: „Empaci to wysoce zaawansowane dusze, które coraz liczniej inkarnują na ziemi by rozjaśnić ciemność w tym czasie transformacji”.

Empata: błogosławieństwo czy przekleństwo?

Bycie empatą niesie ze sobą wiele potężnych darów, ale może też być ogromnie bolesne. Jeśli jesteś empatą, ale jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy może to być obezwładniające. Czujesz, że coś jest z tobą nie tak, że jesteś porażką i nieudacznikiem, kiedy nie możesz wszystkich zadowolić i nie cenisz siebie wystarczająco, by brać pieniądze za wykonywanie pracy, którą kochasz. Nawet kiedy wiesz już, że jesteś empatą, jeżeli nie potrafisz okiełznać swoich intuicyjnych zdolności energetycznych, mogą cię one hamować przed samorealizacją, gdyż zawsze uznasz, że inni są ważniejsi.

Naszą zgubą czy naszym przekleństwem jest niezdolność do odróżnienia potrzeb i emocji innych ludzi od naszych i nasza potrzeba sprawiania, żeby wszyscy czuli się dobrze, zanim my sami możemy się poczuć dobrze. To odciąga nas od naszej wewnętrznej nienaruszalności i kieruje ku dramatom innych ludzi i z tego powodu czujemy na swoich barkach ogromny ciężar. Jak już widzieliśmy, zmagamy się także, próbując dopasować się do rzeczywistości, która nie jest nastawiona na nas – jesteśmy istotami sześciozmysłowymi żyjącymi w świecie pięciu zmysłów. Nasze błogosławieństwo, albo dar, to ta sama wrażliwość, która powoduje tak wielki dyskomfort. Ta wrażliwość łączy nas z drugą stroną, ale daje nam także głęboką intuicję, naturalne zdolności uzdrawiania i umiejętność kochania i bezwysiłkowego tworzenia atmosfery komfortu. Poza tym empaci są często troskliwi, sumienni, opiekuńczy, twórczy i potrafią doskonale słuchać.

Jak żyć bardziej optymalnie jako empata

Przyjęcie w ramiona swojego sześciozmysłowego ja może rozszerzyć twój świat. Kiedy otworzysz swoje oczy wszystko jest jaśniejsze i intensywniejsze. Jeśli przez wiele lat tłumiłeś swoją esencję, tłamsiłeś to, co czyni cię unikalnym, doświadczasz obfitości uczuć, emocji i spostrzeżeń. Kiedy pozwolisz sobie na głębsze odczuwanie wszystkiego, zauważysz, że wiele odbieranych przez ciebie rzeczy może spowodować ból. Ale może też przynieść ogromną radość, a w tej radości tkwi wolność.

Jednocześnie ludzie zgłaszali, że kiedy przyjęli w ramiona swoje sześciozmysłowe ja, zaczęli doświadczać więcej synchroniczności w życiu. Czują się bardziej prowadzeni. Nie czują się już mali, nieprzydatni. Przestają postrzegać swoją empatyczną naturę jako słabość, którą trzeba skrywać za wszelką cenę, i zaczynają ją w pełni akceptować, uważając ją za dar, coś unikalnego i szczególnego, z czego mogą być dumni.

Kiedy przyjmujesz swoją empatyczną naturę, wszystko wygląda inaczej. Twoje życie nabiera głębszego znaczenia. Doświadczasz poczucia celu. Czujesz ogromną radość – jak gdybyś wrócił do siebie, tego, kim jesteś. Odczuwasz silniejszą więź z otaczającym cię mistycznym światem. Otwarcie oczu jest tego absolutnie warte. Potrzebujesz jednak narzędzi, aby radzić sobie z tą podwyższoną uważnością.

Narzędzia dla empatów i wysoko wrażliwych osób

1. Odłączenie się – zewnętrzny świat jest hałaśliwy i wymagający, dlatego pierwszym krokiem w doskonaleniu naszej mocy jest nauczenie się skutecznego radzenia sobie z przeciążeniem zmysłów. Możesz zacząć od prostego postanowienia, by wyłączyć wszystkie swoje urządzenia elektroniczne na przynajmniej jeden cały dzień – na całe dwadzieścia cztery godziny w tygodniu.

2. Skontaktuj się ze swoim wewnętrznym mistykiem – twój wewnętrzny mistyk to system prowadzenia pomagający ci stawić czoło burzom szalejącym w otaczającym cię świecie, łącząc cię z duchem i celem twojej duszy. Zestraja cię z wszechświatem w sposób, który przewyższa wiarę czy przekonanie, religię czy dogmaty i dlatego tak ważne jest honorowanie tego głosu, nawet jeśli oznacza to sprzeciwienie się temu, czego wymagają od ciebie inni.

3. Połącz się z siecią świadomości – kiedy nawiążesz więź ze swoim wewnętrznym mistykiem, możesz iść dalej i połączyć się z kosmiczną świadomością. Tak samo, jak prąd elektryczny jest zawsze dla nas dostępny, kiedy coś do niego podłączamy (nawet kiedy jego siła nie jest widoczna), tak intuicyjna mądrość naszego nieskończonego ja jest zawsze w gotowości, kiedy postanowimy się z nią połączyć.

4. Wzmocnij swoją energię – empaci mają inny poziom energii – częściowy, umiarkowany, silny i pełny albo mistyczny. Ale bez względu na poziom, ważne jest, aby stworzyć własną praktykę energetyczną, np. uziemienie, ochrona aury czy przesuwanie energii.

5. Praktykuj bezczynne działanie – jako empaci musimy nauczyć się przepracowywać konflikty w sposób niekonfrontacyjny tak, abyśmy nie zaczęli unikać sporów. Doskonałym rozwiązaniem będzie praktyka „Wu Wei”, czyli „ bezczynnego działania”. Jest to paradoks sugerujący, że brak działania jest czasami najlepszą formą działania, ale można to też interpretować jako „łagodność przezwyciężającą siłę”.

Wrażliwość daje siłę, Anita Moorjani

Anita Moorjani, w swojej najnowszej książce Wrażliwość daje siłę. Poradnik dla empatów i osób wysoko wrażliwych, przedstawia ćwiczenia, narzędzia i praktyki duchowe, które nie tylko pomogą ci chronić swoją energię i zaakceptować dar empatii, ale również wzmocnić swoje poczucie wartości i wznieść się z pozycji ofiary!

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.