medytacja Rozwój osobisty świadomość Terapie

Słyszałeś o tantrze? Wypróbuj jedną z jej technik – medytację tantryczną

Medytacja tantryczna
Dodane przez Ewelina Kuryłowicz

Być może myślisz, że to, co wiesz o tantrze, opiera się na obrazach z kultury popularnej, które utożsamiają ją z satysfakcją seksualną i zaspokojeniem zmysłów. Wersja ta, zakorzeniona w błędnej interpretacji, jest daleka od prawdy. W rzeczywistości tantra jest mistyczną tradycją istniejącą od wielu tysiącleci. To duchowa praktyka uwalniająca na głębokim poziomie. Tantra daje nam narzędzia do przebudzenia energii kryjących się w naszym wnętrzu, pogłębienia świadomości i połączenia nas ze wszystkim tym, co boskie we Wszechświecie.

Związek tantry z medytacją

Medytacja jest najważniejszym narzędziem tantrycznym. Dzięki niej potrafimy aktywować energie w naszym ciele i pogłębić naszą świadomość. Ten rodzaj medytacji różni się od popularnych form praktykowanych na Zachodzie, których głównym celem jest wyciszenie i relaksacja. Odmienność medytacji tantrycznych objawia się w jeszcze jednej kwestii mianowicie w sposobie, w jaki są przeprowadzane. W przeciwieństwie do stereotypowego wizerunku człowieka medytującego z zamkniętymi oczami i wyprostowanym kręgosłupem, medytacje tantryczne uwzględniają ruch, kolory i dźwięk. Tantra uznaje boską złożoność, jaką jest życie, i dlatego oferuje różnorodność praktyk medytacyjnych.

Tantra oferuje różnorodne praktyki medytacyjne (Fot. Pixabay)

Korzyści fizyczne medytacji tantrycznej

Przejście w głębsze aspekty medytacji sprawia, że ciało angażuje przywspółczulny układ nerwowy. W tym stanie organizm trawi pokarm, przepracowuje emocje i myśli oraz włącza tryby uzdrawiające tam, gdzie są potrzebne. Dla wielu ludzi codzienna łatwa medytacja może przynieść znaczne uzdrowienie na poziomie fizycznym. Takie rezultaty nie są jednak charakterystyczne jedynie dla tantry, ponieważ każda tradycja uwzględniająca praktyki medytacyjne może je zapewnić. Tym, co wyjątkowe w medytacji tantrycznej, jest oczyszczenie i rewitalizacja nadi (ścieżek energii w ciele). Kiedy oczyszczamy, porządkujemy i przebudzamy energię, ta harmonijnie przywraca strukturę ciału fizycznemu. Jest to szczególnie widoczne, kiedy do praktyki tantry zostaje wprowadzone uzdrawianie ajurwedyjskie.

Korzyści emocjonalne medytacji tantrycznej

Zarówno tantra, jak i joga utrzymują, że fizyczność i emocje wzajemnie na siebie wpływają. Dzieje się tak, ponieważ kiedy ciało znajduje się w równowadze, emocje są jednakowo zrównoważone. Poprzez regularną praktykę tantry można złagodzić problemy natury emocjonalnej. Intensywne wybuchy emocji wyciszą się, a energia uniesie się do wyższych czakr. Nastąpi wzrost twojej samoświadomości i będziesz potrafił rozwiązać konflikty z miłością i ze współczuciem. Systematyczna praktyka pomoże ci poczuć większą siłę, pewność siebie i stabilność w codziennym życiu.

Praktyka medytacji tantrycznej to korzyści fizyczne, ale przede wszystkim emocjonalne i duchowe (Fot. Pixabay)

Korzyści mentalne

Dzięki wytrwałej sadhanie gromadzące się myśli, które niestrudzenie nami pomiatają, rozpierzchną się i ukażą jasność umysłu, wnikliwość oraz zdolność słuchania Prawdy. Techniki i rytuały tantryczne są ściśle związane z procesem oczyszczenia całej istoty. Taka puryfikacja mentalna jednym ludziom zajmuje krócej, inni zaś potrzebują na to bardzo dużo czasu. Jest to zaledwie jeden krok w znacznie obszerniejszym procesie Przebudzenia, chociaż może on się okazać najbardziej istotnym krokiem, gdyż nasze przywiązanie do umysłu często rozpada się jako ostatnie, zanim pojawią się korzyści duchowe.

Korzyści duchowe płynące z praktyki tantry

Dla większości sadhaków głównym celem tantry są korzyści duchowe. Kiedy twoim najwyższym celem jest pożytek duchowy, błogosławieństwa zjawią się również na płaszczyźnie mentalnej, fizycznej i emocjonalnej. W sadhanie czakry zostają oczyszczone i zrównoważone i budzą Kundalini Szakti. W miarę pogłębiania się praktyki energia wpływa do nadi sushumna (centralnego kanału energii), unosi się do czakry ajna (trzeciego oka) i ponagla skupienie i klarowność umysłu. W tym punkcie medytujący zaczyna zatracać identyfikację ze swoją osobowością. Po ustabilizowaniu się w czakrze ajna Kundalini Szakti wznosi się do czubka głowy – siedziby Sziwy. Tutaj to, co ukazane, jednoczy się z tym, co nieukazane, i w konsekwencji nastaje ostatni stan świadomości turiyatita. W tym stanie poznajesz siebie jako Absolutną Świadomość. Zostajesz uwolniony z wrażeń umysłu i jego woli. Jesteś wolny, aby ze współczuciem pomagać w udoskonalaniu świata.

Wizualizacja symbolu OM – już teraz wypróbuj jedną z technik tantrycznych

CZAS: 15 MINUT

RODZAJ MEDYTACJI: TRADYCYJNA/WSPÓŁCZESNA

Wizualizacja symbolu OM jest fantastyczną praktyką wspomagającą skupienie. Często nasza wyobraźnia działa przeciw nam, wpychając nas w kreatywne światy i marzenia oraz odciągając naszą uwagę od medytacji. Jednak tutaj skorzystasz z kreatywności umysłu do skupienia. Dodatkowo medytacja pomoże ci oczyścić umysł i przyniesie spokój twojej całej istocie.

Symbol OM (Fot. Pixabay)

1. Narysuj lub wydrukuj duży symbol OM na kartce o wymiarach 20 cm na 30 cm. Najlepiej wykonać ten symbol w złotym kolorze, ponieważ ta barwa jest związana z czakrą ajna (trzeciego oka).

2. Powieś wizerunek symbolu na ścianie na poziomie oczu. Najlepsza jest ściana biała lub w innym jasnym kolorze. Jeżeli wszystkie ściany w twoim domu są ciemne, wybierz tę z najmniejszą liczbą przedmiotów rozpraszających uwagę. Upewnij się, że pokój jest dobrze oświetlony.

3. Usiądź wygodnie. Pozycja siedząca na podłodze ze skrzyżowanymi nogami jest tu pomocna, ale tę medytację można też przeprowadzić, siedząc na krześle.

4. Spójrz rozluźnionym wzrokiem na symbol OM przed tobą. Spróbuj wpatrywać się w niego bez mrugania.

5. Po upływie minuty powoli i delikatnie zamknij oczy. Skup się na symbolu OM, który pojawi się na twoich powiekach przy zamkniętych oczach.

6. Wpatruj się w ten symbol tak długo, jak zdołasz. Skupiaj się na nim i postaraj się ujrzeć go wyraźnie i z ostrością. Kiedy symbol zniknie, powoli otwórz oczy i ponownie wpatruj się w jego wizerunek na kartce.

7. Jeżeli nie potrafisz ujrzeć symbolu OM oczami umysłu lub jeżeli w twojej głowie pojawią się jakieś myśli, nie ulegaj frustracji. Zachowaj cierpliwość, jeszcze raz otwórz oczy i powtórz kroki od 4. do 6.

8. Po 15 minutach postaraj się zauważyć promienną energię czakry ajna pośrodku twojego czoła. Twój umysł jest teraz przenikliwy i klarowny.

WSKAZÓWKA: Możesz też umieścić symbol OM w świetle świecy lub żarówki, żeby go rozświetlić. Taki blask pomaga utrzymać kształt symbolu na powiekach po zamknięciu oczu. Dzięki temu ułatwisz sobie wizualizację na początku pracy.

Więcej tradycyjnych i współczesnych praktyk medytacyjnych, które wywodzą się z tantry, odkryjesz dzięki książce „Medytacja tantryczna”. Autorami tego przewodnika są Artemis Emily Doyle oraz Bhairav Thomas English. 

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.