aktywność fizyczna Choroby ćwiczenia oddechowe joga medytacja Terapie zaburzenia emocjonalne Zdrowie

Pranajama – poznaj korzyści płynące z jej praktykowania

Pranajama – uzdrawiające techniki oddechowe. 60 prostych ćwiczeń, które zapewnią ci wewnętrzną równowagę, złagodzą stres i podniosą poziom energii - Jerry Givens
Dodane przez Ewelina Kuryłowicz

Pranajama to coś więcej niż tylko „praca z oddechem”, jak jest to powszechnie błędnie interpretowane. Jest to seria technik, dzięki którym energia życiowa jest stymulowana, rozszerzana i równoważona poprzez systematyczną kontrolę oddechu.

Korzyści płynące z konsekwentnej praktyki pranajamy są ogromne i przynoszą lepsze zarówno fizyczne, emocjonalne, umysłowe, jak i duchowe samopoczucie. Niezależnie od tego, czy chcesz oczyścić swój umysł, zrelaksować ciało i umysł, wzmocnić oddech i ciało, czy połączyć się z czymś wyższym od siebie, pranajama jest dla ciebie. Przyjrzyjmy się szczegółowo niektórym korzyściom płynącym z praktyki pranajamy.

Korzyści fizyczne – eliminacja z toksyn, poprawa pracy serca

Na poziomie fizycznym za pomocą jej techniki można wzmocnić system nerwowy, a także cały układ oddechowy. Niektóre techniki pomagają również usprawnić układ pokarmowy: regulacja oddechu kieruje przeponą, która drga, wpływając na znajdujące się pod nią organy wewnętrzne, co pomaga pobudzić je do wydajniejszej pracy i usunąć blokady w układzie pokarmowym. Niektóre techniki oczyszczają układ oddechowy, wspomagając eliminację toksyn z płuc, jam nosowych i dróg oddechowych. Pranajama może nawet pomóc w kwestiach sercowo-naczyniowych, ponieważ niektóre techniki pomagają spowolnić i uregulować tętno.

Kiedy pranajama jest połączona z pozycjami jogi, niektóre korzyści mogą zostać spotęgowane. Na przykład branie pełnych oddechów w danej pozycji może spowodować większe rozciągnięcie kręgosłupa, co może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała i zapobiec takim schorzeniom jak na przykład kifoza czy skolioza. Ważne jest, aby pamiętać, że techniki pranajamy nie są technikami uzdrawiającymi czy planami leczenia chorób. Techniki te mają na celu wspomóc ogólną kondycję organizmu i mogą być stosowane profilaktycznie.

Korzyści psychiczne i emocjonalne – redukcja stresu, oczyszczenie emocjonalne

Ze względu na ogólny wpływ pranajamy na układ nerwowy, praktyka ta przynosi wiele korzyści dla poprawy zdrowia psychicznego i wyciszenia emocji. Po pierwsze, pranajama uspokaja i rozjaśnia umysł. Kiedy umysł działa zbyt intensywnie i trudno jest utrzymać skupienie, te praktyki uziemiają pędzący umysł w chwili obecnej i pozwalają mu odpocząć. Pomaga to zarządzać i redukować negatywny stres i niepokój poprzez oczyszczenie z niepożądanych emocji lub wzorców psychologicznych. Biorąc pod uwagę stan wyciszenia, jaki uzyskujemy dzięki pranajamie, techniki te są niezbędne do przygotowania umysłu do przejścia w głębokie stany medytacji.

Bardziej stymulujące praktyki pranajamy mogą pomóc w zaburzeniach równowagi psychiczno-emocjonalnej, takich jak przewlekła depresja. Aktywując system nerwowy w systematyczny i zrównoważony sposób, techniki te mogą oczyścić mgłę umysłową, wyciszyć myśli i dodać ci więcej energii.

Korzyści duchowe, czyli równowaga w twoich czakrach

W duchowym systemie jogi pranajama jest jedną z ośmiu kończyn na jogicznej ścieżce do świadomości. Kontrolując przepływ energii w swoim ciele, możesz oczyścić nadi i stworzyć równowagę w czakrach, aby doprowadzić do duchowego przebudzenia. W trakcie praktykowania pranajamy możesz zacząć doświadczać większej przestrzeni w swoim umyśle, co pozwoli na uzyskanie bardziej przejrzystych perspektyw i połączeń z tym, co uważasz za boskie.

Pranajama – uzdrawiające techniki oddechowe. 60 prostych ćwiczeń, które zapewnią ci wewnętrzną równowagę, złagodzą stres i podniosą poziom energii - Jerry Givens
(fot. Depositphotos)

Pranajama – świetne ćwiczenie na początek! Spróbuj już dziś!

Ta podstawowa technika wprowadza cię w twój naturalny rytm oddychania. Taka świadomość, bez żadnego wysiłku fizycznego, uziemi twój umysł i ciało. Ze względu na niewielki wysiłek, technika ta może być praktykowana praktycznie wszędzie i w każdej pozycji.

NATURALNE ODDYCHANIE: Podróż oddechu

CZAS: 5 do 7 minut

KORZYŚCI: uspokojenie, zmniejszenie stresu

1. Przyjmij wygodną postawę, tradycyjnie siedząc z wyprostowanym kręgosłupem lub leżąc w pozycji Savasana, zamknij oczy i rozluźnij całe ciało.

2. Skoncentruj się na swoim rytmie oddychania, nie próbując w żaden sposób go kontrolować, poczuj, jak oddech przepływa przez nozdrza zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. Możesz zauważyć, że oddech jest chłodniejszy podczas wdechu i cieplejszy podczas wydechu. Kontynuuj wykonywanie kolejnych swobodnych 10 oddechów.

3. Pozwól swojej świadomości powędrować do tylnej części gardła i zwróć uwagę na doznania podczas wdechu i wydechu. Ponownie możesz zaobserwować różnicę w odczuciach pomiędzy wdechem i wydechem. Kontynuuj wykonywanie kolejnych swobodnych 10 oddechów.

4. Skoncentruj się na klatce piersiowej i żebrach. Podczas wdechu skup uwagę na powietrzu przemieszczającym się przez tchawicę, do oskrzeli i poczuj, jak pęcherzyki płucne napełniają się. Poczuj, jak płuca rozluźniają się na wydechu. Kontynuuj wykonywanie kolejnych swobodnych 10 oddechów.

5. Przenieś swoją uwagę na brzuch. Podczas wdechu przepona opada w dół, poczuj, jak brzuch rozszerza się. Gdy przepona się rozluźnia, poczuj, jak brzuch rozluźnia się i opada z powrotem w kierunku kręgosłupa. Kontynuuj wykonywanie kolejnych swobodnych 10 oddechów.

6. Na koniec skoncentruj się na całym procesie swobodnego oddychania. Podczas wdechu najpierw skup się na oddechu przechodzącym przez nozdrza, potem gardło, następnie przez klatkę piersiową i żebra, a potem poczuj, jak rozszerza się brzuch. Podczas wydechu poczuj, jak brzuch się rozluźnia, a oddech wychodzi z płuc, przechodzi przez gardło i wychodzi przez nozdrza. Kontynuuj wykonywanie kolejnych swobodnych 10 do 20 oddechów.

Schemat:

• Wdech: nozdrza – gardło – klatka piersiowa – brzuch

• Wydech: brzuch – klatka piersiowa – gardło – nozdrza

7. Poczuj swoje ciało jako jedną całość, oddech jako jeden narząd. Delikatnie otwórz oczy.

8. Zapisz w dzienniku swoje doświadczenie, odnotowując wszelkie odczucia, postępy i wyzwania.

Te i inne ćwiczenia pranajamy znajdziesz w książce Jerrego Givensa pt. „Pranajama – uzdrawiające techniki oddechowe. 60 prostych ćwiczeń, które zapewnią ci wewnętrzną równowagę, złagodzą stres i podniosą poziom energii”.

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.