afirmacje medytacja motywacja pozytywne myślenie Rozwój duchowy Rozwój osobisty samoakceptacja Terapie

Zadbaj o siebie! Kilka prostych ćwiczeń, które poprawią twoje samopoczucie

Jak zadbać o siebie – afirmacje na każdy dzień roku
Dodane przez Ewelina Kuryłowicz

Czym jest samoopieka?

Większość ludzi przypomina sobie o samoopiece, gdy czują się nie w formie, zestresowani, przytłoczeni lub smutni. Niektórym ludziom przypomina się, że muszą o siebie dbać, lub w głębi duszy wiedzą, że mogą bardziej siebie kochać.

Troszczenie się o siebie nie jest tak proste jak dzień spędzony w spa. Nakładanie maseczki z glinki i popijanie wody ogórkowej nie zapewnią ci głębokiej regeneracji zdrowia, jeśli pracujesz ponad 50 godzin tygodniowo i masz na głowie mnóstwo obowiązków. Samoopieka to codzienna praktyka – bezpłatne, ale bezcenne. Jest to spotkanie ze swoją duszą, podczas którego deklarujesz: Jestem godzien opieki.

Samoopieka to znacznie więcej niż dbanie o swoje ciało

Samoopieka nie dotyczy też tylko dbania o swoją fizyczność. Silni ludzie dbają o swoje ciało, umysł, emocje i duszę. Właściwa rutyna samoopieki musi obejmować wszystkie cztery aspekty, w przeciwnym razie przypomina to prowadzenie samochodu, który ma tylko trzy koła – po prostu nie uda się dostać tam, gdzie chcesz.

Nie ma większego daru, który możesz sobie sprezentować, aniżeli spokojny, skupiony umysł i silne, gibkie ciało pełne energii, by osiągnąć wszystko, czego pragniesz. Skoncentruj się na swoim samopoczuciu, a poprawisz swoje zdrowie, zwiększysz szczęście, wzmocnisz duchowość, ustanowisz zdrowe granice i relacje. Określisz i przyjmiesz swoje wartości oraz nadasz priorytet samorozwojowi. Podarujesz sobie te dary poprzez troskę o siebie.

jak zadbać o siebie
Fot. Depositphotos

Zaczynamy?! Poznaj kilka ćwiczeń, które pozwolą ci osiągnąć spokojny umysł

 1. Twoja wizyta
  Samoopieka polega na planowaniu, aby uczynić siebie priorytetem.
  Dzisiaj, w ramach dbania o siebie, umów się na wizytę kontrolną u swojego lekarza.
  Jeśli byłeś już u niego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, umów się na kolejną wizytę.
  Poproś o wykonanie rutynowych badań krwi, w tym paneli do sprawdzenia poziomu witamin, aby wykryć niedobory, które mogą wymagać suplementacji lub korekty żywieniowej. Pamiętaj, że twoje ciało jest naczyniem, w którym żyjesz. Utrzymanie go w dobrym stanie jest kluczem do posiadania życia, którego pragniesz. Po umówieniu się na wizytę poświęć chwilę, aby poczuć się dumnym z tego, że dbasz o siebie.
 2. Wybierz się na spacer
  Spacer to najprostsza i najbardziej naturalna forma ruchu. Wybierz się dziś na miły, długi spacer z miejsca, w którym zwykle przebywasz. Skoncentruj się na odczuwaniu wdzięczności za sposób, w jaki porusza się twoje ciało, i za jego zdolność do zabrania cię tam, gdzie chcesz.
 3. Przytul się
  Przytulaj siebie przez kilka minut. Znajdź najprzytulniejszy koc i najwygodniejszą przestrzeń, i poczuj ciepło, troskę i pocieszenie. To ty kochający siebie.
 4. Nazwij swoje uczucia
  Spędź dzień, zwracając uwagę na swoje emocje, nazywając je. Zauważ, jak się czujesz i nazwij to: wypowiedz to na głos (jeśli potrafisz). Czy czujesz spokój? Frustrację? Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie emocje są dobre. Emocje dostarczają ci informacji. Jeśli złość mówi ci, że coś jest niesprawiedliwe, zapytaj siebie: Co jest niesprawiedliwe? Jeśli smutek mówi ci, że coś straciłeś, zadaj sobie pytanie: Co straciłem? Jeśli lęk mówi ci, że jesteś w niebezpieczeństwie, zadaj sobie pytanie: Jakie czuję zagrożenie? Nazwanie swoich emocji może zmniejszyć ich negatywny wpływ. Nazwanie ich jest uhonorowaniem twoich uczuć, ale twoje uczucia nie są tobą, a raz nazwane, mogą odejść.
 5. Afirmacja
  Porządkuję moje życie i uwalniam się,
  aby połączyć się z moją duszą.
  Znajduję spokój w upraszczaniu mojego życia.
  Odnajduję radość w zwykłych chwilach.
  Przyjmuję prostotę,
  ponieważ wzbogaca ona moje życie.

Więcej ćwiczeń i praktycznych informacji znajdziesz w książce dr Zoe Shaw, pt. „Jak zadbać o siebie – afirmacje na każdy dzień roku. 365 prostych i szybkich ćwiczeń wspierających własne potrzeby, wdzięczność i pozytywne myślenie„.

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.