Zdrowie

Moc naszych myśli – co może zdziałać autosugestia?

autosugestia
Dodane przez Redakcja

„Każda siła pochodzi z wewnątrz.” Według Serge Kahili Kinga, doktora psychologii i autora licznych książek, to powiedzenie oznacza coś niesamowitego: ciągle jesteśmy w stanie udzielać, wypożyczać innym ludziom i wydarzeniom mocy, swej siły lub kategorycznie komuś zabronić dostępu do tego źródła.
Każdy z nas ma tę moc w sobie, przydzielona jest w takim samym stopniu każdemu człowiekowi. Ja jako iluzjonista mogłem to pokazywać już na różne sposoby. Jeśli rzeczywiście chcę cię czymś zafascynować i wzbudzić w tobie jakiś entuzjazm, uda się to tylko wtedy, gdy w twojej własnej głowie powstaną do tego odpowiednie odczucia. O ile tylko wywołam myśli w takim zakresie, w jakim chcę, zadziałają moje formuły. Wtedy da się to przenieść na twoje czyny, a nawet na funkcje fizyczne, cielesne. Na podstawie wywołanego obrazu w twojej głowie – jak na przykład kęs cytryny – odpowiednio automatycznie zareaguje twoje ciało. Być może wypłyną z tego także inne możliwości. Zobaczymy.

Autosugestia – jak programujemy podświadomość?

Czy wiesz, że codziennie wpadasz w trans, nawet tego nie zauważając? Zdarza Ci się, że czytana przez Ciebie książka lub film tak skupią Twoją uwagę, że zapominasz o bożym świecie? Zawsze, gdy zrelaksowany koncentrujesz się tylko na jednej rzeczy, wprowadzasz się nieświadomie w stan transu. Nie jest on jednak niezbędny do tego, aby zaprogramować podświadomość. Codziennie wpływa na nią ogrom rzeczy i zdarzeń, które przeżywamy; ludzie, których spotykamy i słowa, które czytamy. To powoduje, że podświadomie korzystamy z różnych „propozycji” bez zastanowienia,  bezrefleksyjnie się im poddając. Jeżeli ktoś chce celowo wywrzeć na nas wpływ, takie działanie nazywamy manipulacją. Sami również możemy korzystać z autosugestii i np. wmówić sobie świadomy sen.

Siła autosugestii

Zgodnie z definicją amerykańskiego hipnotyzera Ormonda McGilla „Sugestia w znaczeniu hipnozy jest podświadomą realizacją jakiegoś pomysłu”. Chodzi zatem o to, aby zdobyć natchnienie czy inspirację bez uciekania się do podświadomości innej osoby i ją wdrożyć. Sugestia jest zawsze formą wywierania wpływu. W zależności od swojej siły kieruje uczucia i decyzje z mniejszą lub większą siłą w określonym kierunku. Hipnotyzer może zasiać cele w obcej sobie podświadomości lub zmienić swoją własną podświadomość, to znaczy przekierować ją. Mówi się także o autosugestii i sugestii wywieranej na innych.
Sugestia ma większą moc. Za pomocą siły sugestii powodowałem, że ludzie na scenie tracili równowagę, nie mogli poruszać ręką, albo zapominali, jak się nazywają. Jak tylko jakaś próba sugestii zostanie zaakceptowana przez podświadomość medium, staje się ona dla tego człowieka rzeczywistością! Jest więc możliwe, że ktoś bez żadnego wyjaśniającego to powodu uzna czysty biały papier lub kapsel za gotówkę, czy właśnie zapomni, jak się nazywa. Zatem: sugestie funkcjonują tylko wtedy, gdy my sami je przyjmiemy – podświadomie lub świadomie – i uwierzymy w ich moc. Więc najpierw rozwiń swoją siłę we własnym wnętrzu. Ponieważ, jak tylko jesteśmy już o czymś mocno przekonani, nasza wola staje się ograniczona, a droga do przyjęcia wpływu otwarta. Wiara jest dużo silniejsza od woli. Mam prośbę – zanim teraz, oburzony za tę uwagę, kiwając głową rzucisz książkę w kąt i to stwierdzenie potraktujesz jako śmieszne, najpierw wyobraź sobie…

Dowiedz się więcej na temat działania autosugestii z książki Możesz robić co chcesz. Sztuka autohipnozy Jana Beckera. 

Eksperyment z deską

* Połóż przed sobą na podłodze deskę o długości 5 metrów i szerokości około 20 cm i przebiegnij po niej od jednego końca do drugiego. Nie powinieneś mieć z tym problemów.
* Weź teraz dokładnie taką samą deskę i przełóż ją nad przepaścią w górach. Czy da się po niej tak samo w dziecinnie prosty sposób biegać z jednego
końca na drugi? Na czym polega różnica? Dlaczego zachowujesz się teraz zupełnie inaczej?
Wiedza na temat wysokości przepaści skłania cię do przemyślenia, że mógłbyś z tej deski spaść. Jest to aspekt, który nie odgrywa zupełnie żadnej roli, dopóki deska leży na podłodze. Taka myśl, że mógłbyś spaść z mostu zostanie od razu wyobrażona plastycznie w twojej głowie. Ten obraz będzie coraz bardziej zagrażający. Nawet jeśli jeszcze wcześniej chciałeś w ogóle przechodzić przez most, który znajduje się nad przepaścią, zostaniesz jakby powstrzymany w działaniu poprzez myśl, że będzie to zbyt niebezpieczne podczas normalnych warunków. Wiara – lub raczej silny obraz – wygra z twoją wolą. Każda sugestia działa siłą obrazów, które powstają w głowie. Im bardziej plastyczny jest ten obraz, tym silniejsza będzie jego sugestywna moc.

Autor: Thorsten Havener

Polecamy także książkę Thorstena Havenera Co inni myślą o Tobie. Bez słów, bez kłamstw.

 

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.