Zdrowie

Jak przygotować się do wizyty u lekarza i skutecznie z nim rozmawiać

Jak przygotować się do wizyty u lekarza?
Dodane przez Redakcja

Wszyscy mamy na swoim koncie takie wizyty lekarskie, z których wyszliśmy rozczarowani, nie uzyskawszy pomocy, której oczekiwaliśmy. Często miewamy wrażenie, że teoretycznie dobry lekarz medycyny ogólnej czy lekarz homeopata nie rozumieją naszych potrzeb i poświęcają nam zbyt mało czasu i uwagi, którą powinny gwarantować prawa pacjenta. Przyczyna tego zjawiska może jednak leżeć po obu stronach dialogu.

Co może zrobić pacjent, aby usprawnić komunikację z lekarzem? Przede wszystkim solidnie się przygotować. Warto wiedzieć, że nawet leki przyjmowane na bardzo popularne schorzenia takie jak wysoki cholesterol czy grzybica paznokci mogą poważnie kolidować z innymi preparatami.

Przed wizytą

Dla tych wszystkich czytelników, którzy mają zgłosić się niebawem do lekarza, nasze centrum przygotowało kilka przydatnych wskazówek, jakimi warto posłużyć przed wizytą. Oto one:

  • Spisz na kartce nazwy wszystkich leków, które aktualnie przyjmujesz, włącznie z witaminami oraz preparatami roślinnymi.
  • Wszystkie posiadane przez ciebie wyniki badań oraz orzeczenia lekarskie zbierz w jednej teczce albo segregatorze i przedstaw je lekarzowi do wglądu.
  • Zapisz wszelkie pytania, jakie chciałbyś zadać lekarzowi podczas wizyty, co sprawi, że o niczym nie zapomnisz i nie będziesz się z tego powodu złościł.
  • Czasami na wizytę u lekarza warto wybrać się z jakimś krewnym albo przyjacielem.
  • Weź ze sobą wszelkie dokumenty medyczne (książeczkę szczepień, zdjęcia rentgenowskie i tym podobne).

Podczas wizyty

Podczas rozmowy z lekarzem przejdź od razu do rzeczy, opowiedz dokładnie lekarzowi, na czym polega problem. Wszelkie dygresje to czysta strata czasu, która nie pomaga nikomu.
Swoje dolegliwości opisz w możliwie dokładny sposób. Siłę bólu określ przy pomocy skali od 0 do 10, wskaż też okoliczności jego występowania.
Zawsze informuj lekarza o jakichkolwiek alergiach.
Jeżeli czegoś nie zrozumiesz, powiedz o tym. Przecież chodzi tutaj o twoje zdrowie!

W poszukiwaniu niezbędnej wiedzy o tym, jak wstępnie się zdiagnozować i świadomie wybrać właściwego lekarza, możesz sięgnąć do książki „Medyczne śledztwa. Rozpoznawanie schorzeń trudnych do zdiagnozowania” Jürgena Schäfera.

Autor: Jürgen Schäfer

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.