Rozwój duchowy

Czego mogą nas nauczyć podróże mentalne i fizyczne

podróże mentalne
Dodane przez Redakcja

Motyw podróży pojawia się w literaturze i filmie niezwykle często. Zazwyczaj dotyczy on fizycznie odbywanej wyprawy do konkretnego miejsca, której towarzyszy wewnętrzna przemiana. Czy podróże mogą obudzić tę część twojej świadomości, która jest w stanie wycofać się z obszaru emocjonalnej rzeczywistości, rozbudzić intuicję i przyspieszyć twój rozwój duchowy?

Przebywanie cały czas w jednym miejscu sprawia, że z trudnością wyzbywamy się podświadomych wzorców i uwarunkowań. Doświadczenie podróży, może pomóc ci zacząć podejmować potężne, pełne inspiracji wybory, które nie opierają się na starych strachach i oczekiwaniach służących jedynie do sprowadzania cię z powrotem do punktu wyjścia. Jak na wędrówce może skorzystać twoja dusza?

Wezwanie do wędrówki

Kiedy stare sposoby działania już nie funkcjonują poprawnie, zostajesz wezwany, by wyruszyć w nieznane. Kiedy zaś życie na pierwszy rzut oka wydaje się działać jak trzeba (jak było w moim
przypadku, kiedy postanowiłam zmienić swój kierunek), nawet wtedy możesz usłyszeć wołanie zachęcające cię do bardziej autentycznego życia, pełnego sensu i znaczenia.
Czy twoje życie uległo zmianie, sprawiając, że poczułeś się zagubiony i sfrustrowany, ponieważ za wszelką cenę starałeś się być autentycznym ucieleśnieniem harmonii i dostatku, a jednak wszechświat wydaje się odpowiadać na to jedynie chaosem i niedostatkiem? Nazwij to kryzysem wieku średniego lub kryzysem wiary – albo też początkiem podróży w nieznane. Oto twoja szansa na spisanie bardziej znaczącej i pełnej historii twojego życia. Nieznane miejsca zawsze prowadzą do nowych odkryć, ewolucji, transformacji i zupełnie nowej opowieści o tym, kim jesteś i do czego zostałeś przeznaczony.

Podróż jako sposób na transformację

Aby pomóc ci zobaczyć historię życia jako podróż do potęgi i prawdy, chcę zachęcić cię do obejrzenia kilku filmów mówiących o wędrówce ku autotransformacji. Możesz wówczas zauważyć,
że podróż ta polega równie mocno na tym, co dzieje się w twoim wnętrzu, jak i w twoim otoczeniu. Osobiście uznaję filmy za wielką pomoc w dostrzeżeniu prawdy o tym, co sama przechodzę,
i przyjrzeniu się wyzwaniom, którym muszę stawić czoła.

Historie rodem z filmów

Wiele filmów opowiada swoją wersję klasycznej podróży bohatera, w której postanawia on wyruszyć w nieznane, wspomagany przez sprzymierzeńców, oraz szczęśliwym trafem mając ze sobą magiczne narzędzia ratujące mu skórę, kiedy robi się gorąco. Bohater odkrywa w sobie potęgę, o której posiadaniu wcześniej nie wiedział. Zostaje też zmuszony do konfrontacji ze swoimi
słabościami, a także do ich zaakceptowania i zrozumienia, by nie wpędziły go w poważne kłopoty. Na końcu osiąga swój cel i mistrzostwo, ale trudne doświadczenia sprawiają, że zyskuje sporą dozę pokory. Uległ transformacji. Taka podróż głównego bohatera jest osią fabuły takich filmów jak Gwiezdne Wojny, Hobbit, Jak wytresować smoka, serii książek i filmów o Harrym Potterze, a także wielu innych pozycji. Szablon opowieści o wędrówce bohatera został przeanalizowany i wykorzystany przez znanego mitoznawcę, Josepha Campbella, który z pewnością jest znany niejednemu z was.

Podróż w głąb siebie

Mniej znana jest jednak opowieść o wędrówce bohaterki, wykorzystana w takich filmach jak Dzika Droga lub Kraina Lodu, a zbudowana jest ona na trochę innym szablonie niż wędrówka bohatera. To podróż w głąb, droga samoodkrywania, która zabiera cię głębiej i głębiej w twoje wnętrze, byś znalazł tam swoje mocne strony i słabości, a także wewnętrzne zasoby niezbędne do stawienia czoła wyzwaniom w twoim życiu. Aby ją odbyć, możesz gdzieś pójść – na wyprawę w góry czy do swojego cichego zakątka – ale możesz też, jak ja, odbyć ją w sali szpitalnej (czego ci wcale nie życzę!). To rodzaj wędrówki, podczas której musisz oddalić się od codziennego życia, wykonać pewną pracę, a wtedy, nareszcie, możesz wyłonić się ponownie, przemieniony. Wszelkie magiczne pierścienie, miecze czy peleryny niewidki musisz odnaleźć w swoim wnętrzu ale, szczęśliwie, jest ich tam pełno. Nie masz nawet pojęcia, co znajdziesz w sobie, a co da ci odwagę i potęgę potrzebną podczas odkrywania własnego wnętrza.

Więcej na temat podróży i pokonywaniu lęku przed tym, czego nie znamy, można przeczytać w książce Colette Baron-Reid „Odważ się na zmiany”.

Autor: Colette Baron-Reid

Poczytaj również o podróżach astralnych – poza ciałem.

 

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter portalu Psychotronika.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link

Zapisz się na newsletter!
 
Otrzymasz powiadomienia o
nowościach w serwisie
Zapisz się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Psychotronika.pl Janusz Nawrocki z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych.